Забраната на Ман Сити обяснена
- Corner Kick Bulgaria
- 16.02.2020 г.
- време за четене: 5 мин.

На 14 февруари, в навечерието на Свети Валентин, по не много романтичен начин УЕФА обявиха, че наказват Манчестър Сити с изваждане от евротурнирите за следващите два сезона и санкция от 30 милиона евро.
През следващите часове по медиите се изписа много за наказанието и неговите последствия. Заговори се за отнемане на точки, напускане на Пеп Гуардиола и играчи, та дори и пращане на гражданите във Втора лига. В текстът по-долу ще отговорим на всички въпроси около наложената санкция, какво от това наистина може да се случи и защо клубът бива наказван.
Защо е наказан клубът?
"След изслушване на Клубният финансов контролен орган, проведено на 22 януари 2020 година и след разглеждане на всички представени доказателства, Съдебният състав на УЕФА откри, че Футболен клуб Манчестър Сити е извършил сериозни нарушения в правилата за лицензиране и правилата за финансов феърплей, като е надценил приходите си от спонсори в предоставената информация към УЕФА между 2012 и 2016 година."
Правилата за финансов фейрплей, най-просто казано, гласят, че един клуб може да изхарчи толкова, колкото е спечелил. УЕФА няма да публикува пълните детайли на решението си до приключване на случая, но се предполага, че 51.5 милиона паунда, които Ман Сити са регистрирали от своя спонсор Етихад, всъщност са дошли от Абу Даби Юнайтед Груп — холдинговата компания на собственика на гражданите шейх Мансур. Освен това клубът е спестил над 30 милиона паунда разходи, които са платили на бившия си мениджър Роберто Манчини, но чрез Ал Джазира — отборът на шейх Мансур в Обединените арабски емирства.
Сити също така са отказали да съдействат по време на разследването. Общата стойност на нарушенията възлиза на над 80 милиона паунда, които Сити са изхарчили впоследствие, без да имат такова право.
Ще обжалват ли от клуба?
В становището си УЕФА уточняват, че клубът има право да обжалва решението. Трудно е да си представим, че те няма да го направят. Няма краен срок или определена дата, в която това да се случи, но и двете страни ще искат да стигнат до крайно решение преди началото на сезон 2020/21.
Какви аргументи имат Сити?
Основният аргумент на гражданите е, че това е разследване, започнато от УЕФА, проведено от УЕФА и отсъдено от УЕФА. Те смятат, че санкцията е била предрешена още преди започване на разследването и, че са използвани всякакви методи за откриването на съществени и не толкова съществени доказателства. Именно заради това от Етихад са отказали да съдействат и ще използват всяка грешка на управителния орган срещу него. Сити определиха, че са "разочаровани, но не и изненадани" от решението.
Друг възможен аргумент е подобното обвинение, което беше повдигнато срещу Пари Сен Жермен преди няколко години, но завърши без сериозни последици за парижани. Сити ще търсят същия изход и сега.
Наказанието може да остане такова, каквото е, може да бъде намалено, а Сити могат да бъдат оневинени изцяло. Във всички случаи се очаква сериозна адвокатска битка, в която няма да има много усмивки между двете страни.
Намесата на Висшата лига
Управителният орган на Висшата лига започна собствено независимо разследване по казуса. Все още няма коментар от тяхна страна, но възможните наказания са много.
Футболната асоциация на Англия може да наложи своя забрана за участие в евротурнирите. Така дори и да спечелят обжалването срещу УЕФА, Сити могат да се видят наказани от Висшата лига.
Заговори се за отнемане на точки за изминалите сезони. Така титлите за последните две години могат да бъдат отнети от Манчестър Сити и присъденити съответно на Манчестър Юнайтед и Ливърпул. Шансът това да се случи обаче е минимален. Много по-вероятно е гражданите да загубят от актива си през този сезон. За тяхно щастие, титлата изглежда вече предрешена, макар и не в тяхна полза.
Един от по-шокиращите развои би могъл да бъде пращането на Манчестър Сити във Втора лига. Гражданите в компанията на Макълсфийлд Таун, Форест Грийн Роувърс и Плимут Аргайл обаче изглежда повече като сценарий от игра на Футбол Мениджър.
Забраната също така означава, че отборът, завършил на петото място през този сезон, ще се класира за Шампионска лига, за сметка на гражданите.
Как забраната ще се отрази финансово на клуба?
Всеки голям отбор се стреми да е редовен участник в Шампионската лига, заради финансовите дивиденти, които носи най-големия европейски клубен турнир. Първоначалната санкция, наложена от УЕФА, в размер на 30 милиона евро е нищо в сравнение с това, което Сити може да загуби от неучастието в турнира през следващите два сезона.
Миналия сезон Сити са спечелили 77 милиона паунда от теливизонното излъчване и паричните награди на ШЛ. Като добавим печалбите от самите мачове от продажби на билети, фен артикули и други, сумата надброява 100 милиона паунда. Простата сметка показва, че арабските собственици на клуба могат да забравят за постигане на финансова печалба до приключване на забраната...
...освен ако не се стигне до продажби и намаляване на заплатите. Свикнали сме да свързваме Манчестър Сити с мултимилионни трансфери на футболисти, които прибират 6-цифрена сума пари на седмица. Ако забраната остане, спокойно можем да отвикнем от тази мисъл за поне два сезона. Бюджетът за трансфери ще е значително по-малък, заплатите вероятно ще бъдат намалени, а продадените футболисти ще са повече от привлечените.
Разбира се, ако се окажат виновни, Сити ще трябва да започнат да спазват правилата за феърплей, за да не се стигне до удължаване на забраната за евротурнири и доста по-големи финансови последици.
Какво ще стане с Пеп Гуардиола?
Един от ключовите въпроси по темата. Гуардиола винаги е твърдял, че ще изпълни договора си с гражданите, който изтича в края на следващия сезон. Тези негови думи ще бъдат подложени на сериозен тест при неуспешно обжалване.
Гуардиола е в добри взаимоотношения с арабските собственици и в особенно топли със спортния директор Чики Бегиристайн. Ако Пеп е верен на думите си, от ръководството могат да са спокойни, че той ще остане поне за още един сезон, но липсата на Шампионска лига е сериозен аргумент да не го направи.
Какво ще стане с играчите?
Както вече споменахме, понятията Манчестър Сити и звездни играчи вървят ръка за ръка в последните години. Ако забраната остане, спортните директори в клуба ще трябва да се подготвят за опашка от агенти, искащи изходящи трансфери за играчите си.
Тук идва въпросът с клаузите в договорите на играчите. Вероятно повечето от тях имат такава за намаляване на заплатата при неучастие в евротурнирите. Футболистите разбира се ще спорят, че това не е по тяхна вина.
Други може да имат клауза за изходящ трансфер на сравнително ниска цена, ако клубът не играе в Шампионска лига. Трудно е да си представим, че футболисти като Де Бройне, Агуеро, Бернардо и Стърлинг ще чакат цели две години, докато отново имат възможност да чуят химна на турнира.
За да поддържат финансова стабилност, от Сити със сигурност ще трябва да се разделят с немалка част от звездите си и да намалят заплатите на останалата.
Заключение
Петъчната новина на УЕФА определено шокира целия футболен свят и особено Манчестър Сити. До началото новият сезон има над четири месеца — предостатъчно време да се стигне до финално заключение. Малко или много обаче изглежда, че от Етихад са се подготвяли за подобна битка с УЕФА от доста време — битка, която няма да е първа, може би няма да е и последна. Но ако обвиненията се окажат верни, би било редно гражданите да понесат пълните последствия за деянията си.
Последвайте ни във Facebook: https://www.facebook.com/cornerkickbulgaria/
コメント