Как Борусия привлече Ерлинг Халанд?
- Corner Kick Bulgaria
- 22.02.2020 г.
- време за четене: 4 мин.
Включва 28 мача на живо, Пума и WhatsApp съобщения...

18 февруари 2020 година. Ерлинг Халанд вкара поредните си два гола през сезона, за да донесе победата на Борусия Дортмунд над Пари Сен Жермен с 2-1 в осминафинален мач от елиминационната фаза на Шампионската лига.
С изявите си през този сезон, норвежецът оставя впечатление у футболните фенове, че не минава мач, в който той да не се разпише в противниковата врата. И ако погледнем към цифрите ще видим защо.
Халанд е пропуснал да вкара в едва 7 от общо 30-те мача, в които е взел участие било то с екипа на Ред Бул Залцбург или с този на Борусия. А когато бележи, обикновено е по много – в 11 от мачовете си е отбелязал поне 2 попадения, включително 6 хеттрика. Изиграл е 1903 минути от началото на сезона, а общият му актив от голове е 40. Статистически той поразява целта средно на всеки 50 минути. Трудно е да си представим, че е само на 19 години...
След като надрасна Ред Бул пред Халанд дойде време за решения. И изборът, който направи, изглежда перфектен. Борусия Дортмунд си изгради реноме на най-подходящата дестинация за всеки млад талант. Имайки предвид головия си актив и агента си – прословутия Мино Райола – Халанд можеше да си избере всеки отбор от Европа, но той премина на Сигнал Идуна Парк. Как немския клуб успя да го убеди?
Всичко започва още през 2016 година по време на Шампионата по скандинавски футбол за младежи до 17 години. Скаутската система на Борусия е в непрестанно следене и търсене на млади футболисти и този турнир не е направил изключение.
"Не отидохме специално за Халанд, но той бързо привлече вниманието ни. След това изгледахме всеки негов мач, дали на живо или на видео", споделя главният скаут на черно-жълтите Марк Пилава.
По това време Ерлинг Халанд се състезава за норвежкия футболен клуб Брюн, където тренира от дете. Започва кариерата си като крило, и може би това е причината да няма нито един отбелязан гол за мъжкия отбор. 2017 година преминава в Молде, където през по-голямата част играе под ръководството на Оле Гунар Солскяер. След този трансфер, следенето от скаутите се превръща от "спорадично" в "постоянно".

"Все още не беше готов за мъжкия отбор, но имаше дебат дали да го привлечем в нашата академия. Той избра да отиде в Залцбург през 2018 година. Това всъщност ни помогна и на нас в бъдещата оценка към него", допълва Пилава.
В Залцбург норвежецът започва да бележи гол след гол, не само в австрийското първенство, но и на международната сцена. На 5 май 2019 година, Халанд отбеляза 9 гола в един мач за норвежкия национален отбор до 20 години. Много отбори започнаха да се оглеждат, а освобождаващата клауза от 20 милиона евро беше повече от апетитна.
Ред Бул Лайпциг бяха една от най-възможните дестинации, заради корпоративната връзка със Залцбург и влиянието на Ралф Рангник – спортният директор на всички отбори под шапката на Ред Бул. Биковете обаче вече имат един много силен нападател в лицето на Тимо Вернер, който бива допълван от колегите си Юсуф Полсен, Адемола Луукман и Патрик Шик.
Друг от кандидатите бе Ювентус. Бианконерите разполагат с Гонсало Игуаин, Пауло Дибала и не кой да е, а Кристиано Роналдо. Халанд трудно щеше да се вмести сред такова звездно присъствие.
Силен бе интересът от Манчестър Юнайтед. Агентът на Халанд Мино Райола обаче не е в много добри взаимоотношения с клуба покрай друг от клиентите му – Пол Погба. Дали заради това, или заради липсата на достъчна настоятелност от червените дяволи, трансфер не се осъществи. След контузията на Рашфорд, на Юнайтед със сигурност им се иска това да не беше така.

Борусия Дортмунд от своя страна имаха нужда от нападател. Пако Алкасер вкарваше сравнително често, но контузиите и проблеми с физическата подготовка не го правеха най-надеждната опция и той бе продаден на Виляреал. Нападателният футбол на мениджъра Лусиен Фавър и креативният арсенал, в лицето на Марко Ройс, Торган Азар, Юлиан Брандт и Джейдън Санчо, правят позицията на нападател в Борусия да изглежда като мечта за футболист като Халанд. Но как успяха да го убедят при такава конкуренция?
Основна роля е изиграло дългото следене на футболиста. Скаутите на Борусия са гледали норвежеца на живо цели 28 пъти, според информации. Стана ясно, че Оле Гунар Солскяер е летял до Залцбург, за да убеди футболиста да се присъедини на Олд Трафорд, но от Дортмунд са поддържали контакт с него месеци наред, предразполагайки го да премине на Сигнал Идуна.
След среща с изпълнителния директор Ханс-Йоаким Вацке, Халанд и баща му Алф-Инге пък са останали впечатлени от богатата спортна култура на хората в Борусия на управленски позиции – нещо, което, според техните думи, е в драстична разлика с положението в Манчестър Юнайтед.
Възможността да играе пред Жълтата стена, прекрасните спортни съоръжения и постепенната стъпка от австрийската Бундеслига към немската такава са други от основните аргументи на Борусия. Дортмунд са начертали ясен план за бъдещето и развитието на футболиста.
Черно-жълтите не спират дотук. Появиха се информации, че много от футболистите им са пращали WhatsApp съобщения на Халанд, убеждавайки го да се присъедини. Дортмунд са използвали и подкрепата Бьорн Гулден, който е изпълнителен директор на Пума в Норвегия. Гулден, подобно на Халанд, е норвежец, бивш футболист, играл във ФК Брюн. Халанд има договор с Найк, но се счита, че му е бил предложен такъв и от Пума, които са спонсор на фланелките в Борусия. Халанд може и да остане с Найк, но поне е сигурно, че агентът му Мино Райола ще използва тази възможност, за да измъкне по-добрия условия от тях.
Разбира се, Дортмунд трябваше да покажат и финансова сила, за да убедят норвежеца. Достоверни медии твърдят, че предложената заплата е съвсем близо до тази, която са офертирали от Юнайтед, и се равнява на около 10 милиона евро годишно. Също така, Борусия за пръв път слагат откупуваща клауза в договора на свой футболист от 2013 година насам, когато Марио Гьотце напусна в посока Байерн Мюнхен. Комисионните на Мино Райлоа и Халанд-старши също не са малки, а самият футболист ще получи процент от сумата за следващия си трансфер.
Многото усилия на Борусия, датиращи от 2016 година, дадоха резултат и те взеха своя човек. Чисто финансово, клубът може да се окаже на загуба след евентуална продажба, но едно е сигурно – поне за няколко сезона те си осигуриха услугите на най-желания централен нападател. Халанд от своя страна избра и получи перфектното място, в което да развие огромния си потенциал.
Последвайте ни във Facebook: https://www.facebook.com/cornerkickbulgaria/
コメント