Кога отново ще видим българин във Висшата лига?
- Corner Kick Bulgaria
- 14.02.2020 г.
- време за четене: 5 мин.

Изглеждат отдавна времената, когато няколко българи носеха екипите на отбори от Висшата лига. На 4 април 2014 година Александър Тонев изигра 25 минути при загубата на Астън Вила от Фулъм в 33-тия кръг на първенството. Това към момента е последният път, в който българин записа участие в най-гледаното първенство в света.
През 2007 година цели шестима наши сънародници бяха част от редиците на английски клубове. Радостин Кишишев изигра последния си сезон за Чарлтън Атлетик, а Светослав Тодоров - своя такъв за Уигън. Стилиян Петров и Димитър Бербатов започваха вторите си сезони, съответно в Астън Вила и Тотнъм, а Валери Божинов и Мартин Петров тъкмо бяха привлечени от Манчестър Сити.
Освен изброените дотук седем футболисти, не бива да забравяме Станислав Манолев, който рита заедно с Митко Бербатов във Фулъм през сезон 2012-13, и Бончо Генчев - един от героите на САЩ '94 - който се подвизаваше в Ипсуич в зараждането на Висшата лига в модерния ѝ вид.
Девет. Това е общият брой на българите, играли в английското първенство. Всеки един от тях малко или много успя да докосне сърцата на феновете по английските терени. Мартин Петров вдигаше публиката на крака с пробивите си по левия фланг, Стенли беше капитан на Вила и се превърна в истинска легенда на клуба, а Бербатов спечели две титли с екипа на Юнайтед.
Много може да се разкаже за българите във Висшата лига, но колко може да се предскаже? Разбира се, предсказанията са трудно нещо, но ще погледнем към футболистите, на чиито рамена съвсем скоро може да стои зашита емблемата на Премиър Лийг.
Ще разгледаме такива футболисти, които играят в топ първенствата на Европа и имат реалистичен, макар и минимален, шанс един ден да заиграят в Англия и ще се опитаме да отговорим на въпроса кога отново ще видим българин във Висшата лига?
Започваме с трио млади футболисти. Първият от тях е Стефан Велков. 23-годишният централен защитник е носител на Купата на България със Славия, а в момента се подвизава в Нидерландия с РКК Валвайк, като преотстъпен от Ден Бош. Следващият в селекцията е Кирил Десподов. След силния му трансфер в Серия А с Каляри, той бе преотстъпен на австрийския Щурм Грац, където до момента е отбелязал 6 гола в 11 мача. А последното име е това на Божидар Краев. Двата силна сезона за него в Датската Суперлига с екипа на Мидтиланд му донесоха възможност за изява в португалския Жил Висенте, където ще играе под наем до края на сезона.
Гореизброените трима състезатели са на сходна и сравнително млада възраст (22-23) и вече играят в някои от топ първенствата не Европа. Пред тях има още много футболни години и възможността да се озоват в Англия в момента не е голяма, но при добро развитие на кариерите им, тя определено съществува.
Следват двама много млади и обещаващи български футболисти, за които със сигурност може да се каже, че играят в голямо първенство. Едното е немската Бундеслига, а другото испанската Ла Лига.
Борислав Ивайлов, който е само на 17 години, е част от Реал Валядолид. На тази крехка възраст той, разбира се, не е част от първия състав, а играе за гарнитурата до 19 години. Въпреки че е роден в България, Ивайлов има и испанско гражданство, както и два мача за U-18 селекцията на Испания. Това значи, че той може да стане национал на Испания, преди да заиграе във Висшата лига.
19-годишният Илия Груев е другият млад и обещаващ българин в Европа. Той носи цветовете на немския Вердер Бремен и, за разлика от Ивайлов, е част от първия отбор. За съжаление все още не е записал участие, но е бил избиран три пъти сред резервите за мач на "бременските музиканти". Илия беше капитан на младежката формация до 19 години. В началото на миналата година подписа и първия си професионален договор с клуба. Спортният директор на Вердер Франк Бауман тогава каза следното за Груев: „Илия разполага с огромен потенциал и се разви много през последните години. Той е играч със завиден футболен интелект, а фактът, че е капитан на отбора до 19 години, значи, че поема голяма отговорност. Ние сме уверени, че той може да направи скока в нашия отбор за Бундеслигата.”
За изброените дотук футболисти се надяваме, че ще имат добро развитие в кариерите си, но за да играят във Висшата лига, те трябва да направят трансфер в някой от английските клубове. Затова се връщаме обратно към Острова, за да погледнем към играчите, които вече играят там, но в по-ниските нива. Следващите имена могат да се окажат в топ нивото на Англия не с трансфер, а чрез промоция.
Започваме с двама вратари, които са съименици и са продукти на академията на Чавдар Етрополе - Димитър Митов и Димитър Евтимов. 23-годишният Митов през 2015 година премина в Чарлтън Атлетик, а две години по-късно се присъедини към Кеймбридж Юнайтед и в момента е несменяем титуляр за отбора в Лига 2.
Евтимов, от своя страна, понатрупа сериозен опит в английския футбол. Той изкара цели седем години в Нотингам Форест, но бе даван под наем на различни отбори от по-ниските нива. Последва един сезон в Бъртън Албиън, а през този сезон пази вратата на Акрингтън Станли в Лига 1.
В Лига 1 също се подвизава 18-годишният нападател Слави Спасов. Въпреки че предимно е част от младежката формация на Оксфорд, той има и два мача за мъжкия отбор, както и един гол за Трофея на Футболната лига.
Митов, Евтимов и Спасов играят в третото и четвъртото ниво на футболната пирамида и ще им трябват няколко промоции, за да се окажат във Висшата лига с настоящите си отбори. Това е нещо, което изглежда доста малко вероятно, но играейки по английските терени, те със сигурност попадат по-често в полезрението на големите.
Стигнахме до Чемпиъншип - едно ниво под мечтаната Висша лига. Нужна е само една промоция, а такава може да се спечели от първите шест места. Има двама българи, които се оказва, че имат не лош шанс да я постигнат още този сезон.

Във Шефийлд Уензди играе 19-годишният Преслав Боруков. Нападателят все още няма участие за първия отбор, но за сметка на това се отчита с бляскави прояви за втория такъв. Уензди се намира на 12-та позиция в Чемпиъншип към момента, но това не означава, че нямат шанс за промоция. Те са на само 6 точки от шестата позиция, която би им осигурила място на плейофите. Договорът на Боруков обаче изтича в края на сезона и той ще се надява да бъде удължен.
Доста по-голям шанс за класиране във Висшата лига има отборът на Кун Теменужков - Лийдс. След като бяха на косъм от промоция миналия сезон, йоркширци отново са замесени в битката и тази година. Въпреки спад във формата в последните мачове, те все още са на втората позиция, която в края на сезона би означавала директна промоция. Теменужков се подвизава предимно в дублиращия отбор, като има само един мач за мъжете. В момента играе под наем в испанския Ла Нусия, но и неговият договор също изтича в края на сезона.

Противно на всеобщото разбиране, в Европа играят немалко български таланти. На всеки един от тях пожелаваме един ден да облекат фланелката на отбор от Висшата лига. Към момента обаче с най-голям шанс това да сторят са именно Кун Теменужков и Преслав Боруков.
Двамата определено имат какво да доказват на своите клубове, които от своя страна ги чака много работа до края на сезона, ако постигането на промоция е цел. Но шансът е налице. И ако трябва да отговорим на въпроса "Кога отново ще видим българин във Висшата лига?", отговорът е "при добро стечение на обстоятелствата - още следващия сезон."
Последвайте ни във Facebook: https://www.facebook.com/cornerkickbulgaria/
Comments